Prosta, a jednocześnie bardzo skuteczna technika zarządzania czasem – Pomodoro

Technika zarządzania czasem o nazwie Pomodoro została wymyślona w latach 80-tych przez Włocha Francesco Cirillo, który podczas zbliżającej się sesji egzaminacyjnej nie miał pojęcia, jak się dobrze zorganizować i zmobilizować do wytężonej nauki. I nagle wpadł mu do głowy pomysł. Zaczął się zastanawiać, czy możliwa jest nauka tylko przez 10 minut i osiąganie konkretnych rezultatów. W kuchni znalazł czasomierz w kształcie pomidora i tak zaczęła się jego przygoda. Po kilkunastu próbach stwierdził, że najbardziej optymalnym czasem w którym potrafi utrzymywać duże skupienie jest 25 minut.

Technika pomidoro składa się z tylko z 5 kroków:

  • Określamy zadanie do wykonania.

Zadanie wymagające więcej niż 5-7 Pomodoro dzielimy na mniejsze części.Pomodoro nazywamy 25 minut wytężonej pracy.

  • Ustawiamy czasomierz na 25 minut.

Wyłączamy wszystkie rozpraszacze typu email, komórka, facebook itp. Jest to czas na zrealizowanie całego lub części zadania. Zadanie może być większe i wymagać kilku(nastu) Pomodoro.

  • Pracujemy nad zadaniem na 100% naszych możliwości przez całe Pomodoro.

Pracę kończymy w momencie upływu 25 minut (po sygnale minutnika). Nie przerywamy zadania przez dzwonkiem. Jeżeli przerwaliśmy z przyczyn losowych to zaczynamy 25 minutową pracę od początku. Powinniśmy cały czas widzieć ile czasu jeszcze zostało.

  • Robimy 5-minutową przerwę.

Nie pomijamy, nie skracamy, nie wydłużamy przerw. W tym czasie możemy napić się wody, przespacerować, skorzystać z toalety itp. To ma być przerwa podczas której zapominamy o pracy. Jeśli pracujemy na komputerze to nie spędzamy ją przy komputerze, np. przeglądając facebooka.

  • Po 4 Pomodoro pozwalamy sobie na dłuższą przerwę.
Po przerobieniu 4 Pomodoro robimy dłuższą przerwę – około 20-30 minut.
Można prowadzić także notatki, ile Pomodoro zajął nam projekt, czy jego część. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł lepiej planować swój czas w przyszłości.
"Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu"
Robert Collier

Najważniejsze zalety techniki Pomodoro

Podnosi motywację i zwiększa skupienie. Łatwiej jest skupić się na zadaniu przez 25 minut niż utrzymać koncentrację przez godzinę. Wyznaczamy sobie wyraźną granicę, po której nastąpi przerwa. Zupełnie inaczej podchodzi się do zadania z myślą, że trzeba je wykonać w całości, a inaczej gdy wiemy, że będziemy pracowali tylko przez 25 minut.

Podnosi świadomość decyzji. Ustalamy zadania i je wykonujemy. Jeśli ich nie ustalimy, to ich nie wykonamy. Widzimy to każdego dnia – czarno na białym.

Obniża stres związany z rozbudowanymi zadaniami. Czas płynie niezależnie od tego, czy wykonamy zadanie, co daje o wiele większy spokój podczas pracy i poza nią.

Poprawia wydajność. Robimy więcej w czasie przeznaczonym na pracę i mamy więcej czasu na czas wolny, podczas którego nie zaprzątamy sobie głowy obowiązkami.

 

Sam stosuję tą metodę – serdecznie polecam spróbować i wprowadzić w swoje życie. Szczególnie przydatna osobom przygotowującym się do egzaminu na doradcę inwestycyjnego, maklera, kandydata na członka rady nadzorczej.

 

Powstało wiele programów pomocnych w stosowaniu techniki Pomodoro. Poniżej linki do kilku z nich.

Aplikacje online:

http://www.tomato-timer.com/

Aplikacje na komputer:

http://lukaszbanasiak.github.io/YAPA/

http://www.focusboosterapp.com/

Aplikacje na urządzenia z systemem Andorid:

http://play.google.com/store/apps/details?id=net.artifix.pomodroido.free

http://play.google.com/store/apps/details?id=net.phlam.android.clockworktomato

Słowa kluczowe: doradca inwestycyjny, doradca inwestycyjny egzamin, doradca inwestycyjny kurs, kurs doradczy, kurs na doradcę inwestycyjnego, licencja doradcy inwestycyjnego, doradca inwestycyjny forum, doradca inwestycyjny szkolenie, rada nadzorcza, rada nadzorcza kurs, rada nadzorcza egzamin